• ברוכים הבאים לאתר הבית של משרד עורכי דין "יגואר", בבעלותה ובניהולה של עו"ד אדוה גל - בעלת 18 שנים בתחום המשפט האזרחי.
    קרא עוד
  • אנו ב-"יגואר" עוסקים בכל תחומי המשפט האזרחי, לרבות חוזים, זכיינות, צוואה וירושה, נדל"ן, דיני עבודה, ועוד ועוד ועוד.
    קרא עוד
  • 1
  • 2

צור קשר

שכר טרחת עורך דין תמ"א 38

פרויקט תמ"א 38 צובר תאוצה אדירה בשנים האחרונות ולא בכדי. מטרתה העיקרית של התוכנית היא לדאוג לחיזוק מבני מגורים, אשר אינם עומדים בתקן העמידות מפני רעידת אדמה ויישומה מתבצע על ידי שיתוף פעולה בין יזם לדיירי הבניין המעוניינים בחיזוקו.

לתוכנית זו אספקים תכנוניים, כלכליים וכמובן גם משפטיים. שני הצדדים זקוקים לעו"ד מלווה אשר ייצג אותם במסגרת ההליך ויוודא כי האינטרסים שלהם נשמרים לאורך כל הדרך. אולם, חשוב מאוד לציין, כי ייצוג הדיירים בתמ"א 38 איננו פשוט ודורש מעורך הדין, ניסיון רב, ידע ומקצועיות ללא רבב. זאת משום שבשונה ממרבית המקרים, כאן, יש לנו לקוח אשר אינו נושא בעלות שכר הטרחה.

שכר טרחת עורך דין תמ"א 38, משולם על ידי הקבלן, הן עבור עורך הדין שלו והן עבור עורך הדין של הדיירים. על כן, עורך הדין המייצג את הדיירים, מוכרח להיות ערני במיוחד, דקדקן ויסודי ועליו לשים לב לדילמות העולות במצב משפטי זה ולנקוט במשנה זהירות. עורך הדין חייב לייצג את הדיירים בנאמנות ובמסירות מוחלטת ולשים בצד את העובדה כי היזם הוא זה אשר משלם את שכר טרחתו. שימו לב - אין המדובר בתפקיד פורמאלי, אלא בייצוג משפטי מורכב ובעל פנים רבות, הדורש מעורך הדין מיומנות מקצועית גבוהה ביותר.

משום כך, כאשר הדיירים מודעים למרכזיותו של עורך הדין בהליך תמ"א 38, הם בוחרים בזהירות רבה יותר את עורך הדין המייצג אותם, בוחנים היטב את כישוריו, מוודאים כי הוא בעל ניסיון מוכח בייצוג במסגרת תמ"א 38 ואינם מקבלים באופן אוטומטי את המלצת היזם, על עורך דין מייצג עבורם.

בהקשר זה, נשאלת השאלה, מדוע לא ישכרו הצדדים עורך דין אחד? הלוא, הצדדים שותפים לעסקה אשר שניהם רוצים בהצלחתה. ובכן, אין מניעה חוקית כי שני הצדדים יהיו מיוצגים על ידי עורך דין אחד, אך יש לזכור כי למרות רצונם המשותף להתקשר בעסקת תמ"א 38, לצדדים אינטרסים מנוגדים רבים ומשום כך, בדרך כלל, לכל צד עורך דין מטעמו. באלו אינטרסים מנוגדים מדובר? למשל, נושא הבטחונות והערבויות. הדיירים זקוקים לכמה שיותר בטחונות, אשר יגנו עליהם במקרה שהיזם מפר את התחייבויותיו ואלו היזם, למותר לציין, מעוניין לתת כמה שפחות בטחונות.