• ברוכים הבאים לאתר הבית של משרד עורכי דין "יגואר", בבעלותה ובניהולה של עו"ד אדוה גל - בעלת 18 שנים בתחום המשפט האזרחי.
    קרא עוד
  • אנו ב-"יגואר" עוסקים בכל תחומי המשפט האזרחי, לרבות חוזים, זכיינות, צוואה וירושה, נדל"ן, דיני עבודה, ועוד ועוד ועוד.
    קרא עוד
  • 1
  • 2

צור קשר

קניית קרקע ממנהל מקרקעי ישראל

מינהל מקרקעי ישראל מחזיק ב93% מאדמות המדינה וכאשר אנו קונים קרקע אשר נמצאת בבעלות המינהל, אנחנו בעצם לא רוכשים את הבעלות בה אלא רק שוכרים אותה לתקופה ארוכה, קרי, מקבלים זכות חכירה. הבעלות על הקרקע נשארת בידי המדינה.

האם העובדה כי בעת קניית קרקע ממנהל מקרקעי ישראל, כאשר אנו רק חוכרים את הקרקע, נפגעות זכויותנו לשימוש בנכס? על פניו התשובה היא לא. אנו רשאים להשכיר את הנכס, למכור אותו, לשעבד אותו ואף לעשות בו שינויים. אולם, אם אנו מעוניינים בתוספות בנייה ולו הקטנות ביותר, עלינו לקבל את הסכמת המינהל, פעולה הכרוכה בעמידה בתורות ארוכים, בהמתנה לאישורים ובתשלום כספי כמובן. כמו כן, עלינו לשלם דמי חכירה בפרוצדורה של היוון.

בתקופה זו, מתבשלת רפורמה במינהל, אשר תאפשר העברת בעלות בקרקע והמשמעות היא שכל חוכר יוכל להפוך לבעלי הקרקע. הבירוקרטיה המתישה של אישורים, טפסים ונספחים, ביניהם אישורים לתוספות בנייה תהיה נחלת העבר ולא יהיה עוד צורך להמתין עד למימוש זכויותינו בנכס שלנו.

כיום, כל הרחבה או שינוי בנכס, דורש את אישור המינהל והדבר לוקח זמן רב. לאחר הרפורמה, הקרקע תהיה שייכת לחוכר והוא יהיה בעליה, כך שלא יהיה צורך עוד באישור המנהל. הקטנת המעורבות הממשלתית בשוק הנדל"ן היא הכרחית ורצויה, משום שאין בה תועלת משפטית או כלכלית והיא רק מסרבלת את המגמה החיובית של תוספות בנייה, שינוי פני הערים ורכישה ומכירה של נכסים.

הרפורמה במינהל, תשים סוף לאי ההתאמה הברורה שבין התנהלות המינהל לבין קצב החיים המודרני, בו נעשות מדי יום עסקאות נדל"ן והשארת הבעלות בידי המינהל, מעכבת ומסרבלת את שוק הנדל"ן. בעת הקמת המינהל, הכוונה הייתה ברורה ונכונה, אך כיום אין צורך כי המדינה תחזיק באדמות ויש כל הצדקה להעביר את הבעלות לידי החוכרים. קניית קרקע ממנהל מקרקעי ישראל, תהיה באמת קנייה ולא חכירה.

משרדנו מתמחה בדיני מקרקעין על פניו השונים: מכירה ורכישה של נכסי נדל"ן, קניית קרקע ממנהל מקרקעי ישראל, ייצוג בהליכים שונים מול הרשויות ועוד. הנכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ משפטי, נשמח לעמוד לשירותכם.