• ברוכים הבאים לאתר הבית של משרד עורכי דין "יגואר", בבעלותה ובניהולה של עו"ד אדוה גל - בעלת 18 שנים בתחום המשפט האזרחי.
    קרא עוד
  • אנו ב-"יגואר" עוסקים בכל תחומי המשפט האזרחי, לרבות חוזים, זכיינות, צוואה וירושה, נדל"ן, דיני עבודה, ועוד ועוד ועוד.
    קרא עוד
  • 1
  • 2

צור קשר

רכישת חברה פרטית

ישנן שתי דרכים מרכזיות לרכישת חברה פרטית: רכישת חלק מן החברה, קרי, רכישת פעילות מסוימת או נכס מסוים, או מיזוג שהוא רכישת כל החברה, על כל הנכסים שלה וההתחייבויות שלה. לכל דרך, יתרונות וחסרונות, אותם נציג מיד ולכן בכל הנוגע אל רכישת חברה פרטית, יש להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני חברות בכלל ובמיזוגים ורכישות בפרט. עורך הדין יבחן את הנתונים הספציפיים ועל פיהם, ימליץ מהי הרכישה הטובה ביותר.

רכישת כל החברה, מיזוג: אפשרות אחת של רכישת חברה פרטית, היא רכישת החברה כולה, רכישת המניות. במצב זה, החברה הרוכשת מקבלת את כל נכסי החברה המוכרת מחד אך גם על חובותיה מאידך. החברה הנרכשת (נקראת גם חברת היעד) מתחסלת והיא אינה עוד אישיות משפטית נפרדת. גם אם מדובר ברכישת חברה בזכיינות תוכלו לבצע את העסקה באמצעות עו"ד אדוה גל. משמע, לא ניתן לנקוט נגדה בהליכים משפטיים. מצב זה, חושף מטבע הדברים, את החברה הרוכשת (נקראת גם החברה הקולטת) לתביעות עתידיות אשר היא אינה תמיד מודעת להן טרם רכישת חברה פרטית. זהו החיסרון המרכזי של מיזוג.

גם אם זכיינות אינה מתאימה לכולם וקיים בה חיסרון קל - לצד חסרון זה ישנם יתרונות, למשל, קיזוז הרווחים העתידיים של החברה הקולטת עם הפסדי חברת היעד. יתרון נוסף הוא כי בעת רכישת המניות, אין בהכרח צורך לפטר עובדים, הכרח אשר קיים בהסכם למכירת פעילות. כך, יכולה החברה הקולטת לדחותגם  למעשה את חבותה התחייבויות העובדים.

רכישת הפעילות/נכסים בלבד : האלטרנטיבה של מיזוג, היא רכישה של פעילות החברה או נכסיה בלבד. החברה הרוכשת יכולה לקנות גם נכסים ספציפיים בהם היא מעוניינת. במצב זה, פותחת הרוכשת למעשה דף חדש ונקי, נטול סיכונים משפטיים וכלכליים והיא יכולה לנהל את הפעילות שרכשה כראות עיניה, מבלי "לסבול" מטעויות העבר של החברה המוכרת.

על פניו נראה כי זוהי הבחירה הטובה ביותר אך לצד היתרון הבולט יש גם חסרונות. למשל הצורך לקבל את הסכמתם של גורמים נוספים לרכישה. זאת דווקא משום שכל אחת מן החברות היא אישיות משפטית נפרדת. למותר לציין כי כאשר נדרשת הסכמה מצד גורמים שלישיים, הליך הרכישה יכול להתעכב משמעותית או לא להתרחש כלל. חסרון נוסף הוא הצורך לפטר עובדים, פעולה הכרוכה בהוצאה כספית גדולה.